مجموعه ای بی نظیر از طرحهای تذهیبیآموزش طراحی ناخن به همراه جدیدترین مدل های ناخنکاملترین و جامع ترین پکیج آموزشی پرورش قارچآموزش ایروبیک تصویری و به زبان فارسیآموزش خوداشتغالی و کارآفرینیآموزش نجاری و ساخت وسایل چوبی

آخرین ارسال های تالار گفتمان
هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
چگونه از طریق خودشناسی به خدا شناسی پی می بریم؟


همان گونه که می دانید در روایات اسلامی خود شناسی مقدمه خدا شناسی و نافع ترین شناختها معرفی شده است . برای توضیح رابطه این دو، به مطالبی اشاره می شود. 
خدا شناسی دارای دو مرحله است، نظری و عملی. معرفت نفس علاوه بر اینکه مقدمه و راه خدا شناسی نظری است، طریق وصول به حق تعالی و خدا شناسی عملی نیز می باشد.ادامه مطلب ...
موضوع : انسان شناسی - خود شناسی
ارسال توسط irankade
بازدید : 54 مرتبه
تاریخ : 30/08/1393
از چه راههایی میشه خودمان را بشناسیم و از این طریق به خدا شناسی برسیم چون طیق حدیثی از پیامبر هر کس خوذ را بشناسه خدا را میشناسه منظور از شناخت چیه جسمی یا روحی لطفا راهنمایی کنید چون میخوام خدا را با تمام وجود بشناسم و بهش عشق بورزم؟


این سوالی که برای شما مطرح شده سوال مهم و زیبایی است و مهمتر از آن عشقی است که دنبال بدست آوردنش هستید تا نثار خدای مهربان کنید. امیدواریم این پاسخی که در اینجا ارائه می شود مقدمه ای برای مطالعات بیشتر شما گردد.
ما در قالب سه نکته سعی می کنیم به این سوال پاسخ دهیم . 
الف – انواع خداشناسی 
ب- ابعاد خودشناسی
ج- تفسیرهای ارائه شده برای این حدیث.

الف – انواع خداشناسی 
برای بررسی دقیق تر و جواب بهتر به این سوال، لازم است با انواع خداشناسی آشنا شویم تا بتوانیم تاثیر خودشناسی در هر کدام از آنها را بهتر درک کنیم.ادامه مطلب ...
موضوع : انسان شناسی - خود شناسی
ارسال توسط irankade
راه رسیدن به معرفت النفس و معرفت الله چیست؟

این پرسش ناظر به روایت مشهورى از حضرت على‏(علیه‏السلام) است که فرمود: «من عرف نفسه فقد عرف ربّه»1؛ «هر که خود را شناخت، خداى خویش را شناخته است».
منظور از معرفت نفس، شناخت شخصیت و انسانیت انسان است؛ یعنى، آدمى باید «نفس»، یا «روح» و یا «حقیقت» خود را بشناسد تا بداند که چه بوده و چه شده و چه مى‏تواند باشد؟2ادامه مطلب ...
موضوع : انسان شناسی - خود شناسی
ارسال توسط irankade
آیا نفس های لوامه ، اماره و مطمئنه جزء ذات انسان و یا جزء روح انسان هستند؟ یعنی وجود نفس اماره در روح و ذات انسان با بحث پاک بودن ذات انسان منافات ندارد؟

نفس آدمى (حقیقت و روح و بعد مجرد) داراى شؤون و مراتبى است. پایین‏ترین مرتبه آن، نفس اماره بالسوء است که مربوط به حالت نقص نفس و مرحله‏اى است که انسان از درون میل به کج‏روى و افراط و تفریط در امور زندگى و گرایش به بدى و شرور دارد و از خیر و حالت تعادل در انتخاب و گرایش منحرف مى‏شود.
مرتبه دوم نفس - که مربوط به نفوس در حال کمال و خودساخته است - نفس لوامه مى‏باشد.ادامه مطلب ...
موضوع : انسان شناسی - خود شناسی
ارسال توسط irankade
تفاوت عقل، نفس و روح و عقل چیست و جایگاه آرامش کدام است؟

سوال شما بسیار جامع و فراگیر است و اگر بخواهیم به تمام زوایای آن اشاره کنیم مثنوی هفتاد من کاغذ شود.ادامه مطلب ...
موضوع : انسان شناسی - خود شناسی
ارسال توسط irankade
از قدیم و ندیم گفتن برای شناخت خدا باید اول خودت رو بشناسی اما ... اما هرگز همین قدیمیا نگفتن که چطور باید خودت رو بشناسی؟ ... طور رو خدا بگین چطور ... خودم به درک من فقط می خوام خدا رو بشناسم می خوام عاشقش بشم. کمکم کنید ... .

این پرسش ناظر به روایت مشهورى از حضرت على‏علیه السلام است که فرمود: «من عرف نفسه فقد عرف ربّه»؛ آمدى تمیمى، عبدالواحد بن محمد، شرح غررالحکم و دررالکلم، ص 232.؛ «هر که خود را شناخت، خداى خویش را شناخته است». این حدیث شریف و روایات دیگر - که بیانگر ملازمه اکید میان شناخت انسان و معرفت خداوند است - تفسیرهاى فراوانى را در بر داشته و بحث‏هاى دامنه‏دارى را فراروى اندیشمندان نهاده است.
در یک نگاه کلى، شناخت انسان نسبت به خداوند سبحان دوگونه است:
1. شناخت حصولى؛ مقصود از آن شناخت از راه عقل، تفکر، اندیشه و استدلال و برهان است.ادامه مطلب ...
موضوع : انسان شناسی - خود شناسی
ارسال توسط irankade
اگر ما خود را به جای موجودات ضعیف تر از خود بگذاریم، تصور عالم انسانها با حرکت و پیچیدگی و اختراع و تحول سخت و در ذهن ناگنجیدنی است، آیا مقایسه هستی و موجودیت انسان با پررودگار نیز از این سنخ می باشد؟ چرا پروردگار از علم کمی انسانها را بهره مند ساخته است ؟ « و ما اوتیتم من العلم الا قلیلا».

مقایسه ای که در سوال از آن یاد شده است – یعنی مقایسه میان انسان با موجودات ضعیف تر از خود – در واقع ، مقایسه میان دو امر محدود است. هر چند که چنین اختلافی موجب شگفتی انسان می گردد اما هیچگاه نسبتش همانند قیاس امر محدود و مادی – انسان- با امری نامحدود و بی نهایت – آفریدگار هستی- نیست.
امر محدود به خاطر محدود بودنش هرگز نمی تواند از امر نامحدود آگاهی یابد.ادامه مطلب ...
موضوع : انسان شناسی - خود شناسی
ارسال توسط irankade
بازدید : 74 مرتبه
تاریخ : 30/08/1393
در مباحث معرفت نفسی فرموده اند یکی از کارها شناخت بدن و مزاج است این که انسان بداند چه مزاجی دارد؟ در چه حد مزاجش تعدیل است؟ راه تعدیل آن چیست؟ قوت و ضعف آن به چیست؟ در چه فعلی چه غذایی و چه مقدار برایش لازم است و میزان استراحت و .... لطفا چند منبع هم برای مطالعه در این مورد نام ببرید.

در مباحث معرفت نفس، گاهی بحث بر سر اخلاط چهارگانه جسمانی(بلغم، سودا، صفرا، خون) است که توضیحات پایان مقاله پاسخ گوی شماست ولی گاهی از نفس به عنوان نفیس ترین بخش وجودی انسان یاد می شود که همان روح یا جان یا به تعبیری دل است. اخلاط چهارگانه فوق هیچ اثری بر نفس انسان به این معنا ندارند و اگر هم داشته باشند اثر بسیار کمی دارد.ادامه مطلب ...
موضوع : انسان شناسی - خود شناسی
ارسال توسط irankade
صفحه ی بعدی (/446680-/2) 1 | 2 صفحه ی قبلی (0)
نمایش صفحه ی 1 از 2   |   8 نمایش در هر صفحه

مطالب اخیر
پیوند ها
نظر سنجی
کیفیت وبلاگ چطوره ؟

ضعیف
متوسط
خوب

مشاهده نتایج نظر سنجی


.

اسلایدر

دانلود فیلم

پکیج بی نظیر ویژه بانوان ایرانی (بیش از 10 هزار فایل)ریزش مو و روشهای درمان آن